2025
- A Magyar Tudományos Akadémia közzétette idei felhívását Lendület kutatócsoportok létrehozására. (A felhívás)
2024
-
Az MTA TTI kiadásában megjelent Prepuk Anikó Befejezetlen emancipáció – A neológ zsidó identitás formálódása a 19. századi politikai és sajtóviták tükrében című kötete a Magyar Történelmi Emlékek – Értekezések sorozatban.
-
A Tempus Közalapítvány a napokban kiírta a 2025/26-os évben igénybe vehető Collegium Hungaricum ösztöndíjakat. (Pályázati felhívás)
-
Barta Róbert és Forisek Péter munkatársainkat a bölcsészettudományi kar képviseletében a Debreceni Egyetem Szenátusának tagjává választották a 2025-2028 közötti időszakra. (A szenátusi választás eredménye.)
-
2024. december 5–6. között kerül megrendezésre az idei Hereditas-konferencia "Fókuszban: a forrás – Írott és tárgyi emlékek interakciója" címmel. (A konferencia programja.)
-
Barta Róbert intézetigazgató közreműködésével 2024. november 29-én az MTV5 Ez itt a kérdés című műsorában kerekasztal beszélgetésre került sor W. S. Churchill születésének 150. évfordulója alkalmából. A műsor az alábbi linkre kattintva megtekinthető.
-
2024. november 25-én ünnepelte 95. születésnapját Egyed Ákos akadémikus. A kolozsvári tudomány napi rendezvény keretében a történészek az EME és a KAB történész konferenciáján köszöntötték az ünnepeltet. A debreceni történészek nevében Papp Klára professor emeritus, a GTIDEA professzora és Püski Levente professzor adták át a debreceni egyetem rektora, Szilvássy Zoltán által adományozott "Pro Universitate Debreceniense" kitüntetést. (Képes beszámoló)
A Debreceni Egyetem Történelmi Intézetének oktatói, dolgozói és hallgatói nevében kívánunk Egyed Ákosnak jó egészséget és további értékes tudományos eredményeket!
-
2024. november 21-23. között kerül megrendezésre Intézetünkben a III. International Conference in Historiography konferencia, amelynek programja az egyes szekciók online elérhetőségével az alábbi linken érhető el.
-
2024. november 21-én kerül megrendezésre Intézetünkben a Magyarország az Ideiglenes Nemzetgyűlés időszakában c. konferencia. (A konferencia programja.)
-
2024. november 20-án Pap Levente Egy római, aki nem is római: Q. S. F. Tertullianus címmel tart előadást. (Meghívó)
-
2024. november 18. és 21. között az Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemi Kiválósági Alapjának támogatásával immár tizedik alkalommal rendezi meg az ELTE Eötvös József Collegium Homonoia – Hellénológiai Központ , illetve az EC Bollók János Klasszika-filológia műhely, az EC Aurélien Sauvageot Francia műhely, az EC Olasz műhely, az EC Germanisztikai műhely, az ELTE BTK Ókortudományi Intézet, Görög Tanszék, Újgörög Tanszékcsoport és a Magyar Bizantinológiai Társaság a Byzanz und das Abendland / Byzance et l’Occident nagy nemzetközi konferenciát. A konferencián 39 külföldi és 36 magyar kutató – köztük több ifjú tehetség – ad elő. Hazánkat is beleszámítva összesen tíz európai ország polgárai lesznek jelen. A rendezvény megvalósulását az Intézetünkben működő kutatócsoport is támogatta. Intézetünket Bárány Attila, Kovács István, Virágh Ágnes és Ónadi Sándor fogja képviselni. (A konferencia beharangozója és programja.)
-
2024. november 6-án Barta Róbert intézetigazgató online (Zoom) előadást tartott a Jeruzsálemi Héber Egyetemen működő Jacob Robinson Institute for the History of Individual and Collective Rights meghívására, The Historical Evaluation of the Nurenberg Trial and the Hungarian War Criminals Trials címmel.
-
Örömmel értesítjük, hogy a Library of Congress (Washington DC) felvette az állományába az intézetünkben készülő Klió című történelmi szemléző folyóiratot és mindenki számára elérhetővé teszi.
-
A Debreciner podcastben Lévai Csaba professzor az amerikai elnökválasztás történeti hátteréről beszélt. (A műsor itt elérhető.)
-
2024. október 18-án Kerepeszki Róbert Szombathelyen mutatta be a Bevezetés a történettudományba kötetet és a kapcsolódó tananyagot. (Képes beszámoló)
-
2024. október 18-án Budapest Főváros Levéltára konferenciáján tartott előadás Jeney-Tóth Annamária. (Program)
-
2024. október 16–17-én az Intézetünkben működő kutatócsoport több tagja is előadást tartott Szegeden a Békék és szerződések konferencián. (Képes beszámoló)
-
Nagy Délia és Szilasi Gréta történelem alapszakos hallgatók a 2024/2025-ös tanévre kiemelt szakmai ösztöndíjban részesültek.
-
2024. október 15-16. között kerül megrendezésre a "Republican Ideas in East-Central Europe" című konferencia a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ahol Dr. Lévai Csaba Professzor Úr is előadást fog tartani.
-
2024. október 15-én Bárány Attila professzor Oroszlánszívű Richárdról tartott előadást a Személyes történelem kurzus keretében. (Képes beszámoló)
-
Tózsa-Rigó Attila 2024. október 8-9-én részt vett egy nemzetközi várostörténeti konferencián (Památková péče ve městech v 19. a 20. století a její tradice) Prágában, ahol I. világháborús magyar alakulatok (többek között a debreceni cs. és kir. 39 gyalogezred) olaszországi, szlovéniai és hazai emlékműveiről tartott előadást. (Képes beszámoló)
-
Pályázati felhívás a LIFE Programhoz kötődő innovatív ötletverseny magyar hallgatók számára. A Kapacitásépítés pályázat elsődleges célja a LIFE projektek iránti hazai érdeklődés felkeltése, amelynek eszköze egy ötletverseny meghirdetése felsőoktatási hallgatók számára. Az ötletverseny olyan környezetvédelmi és éghajlatvédelmi intézkedésekhez kötődő innovatív ötletek összegyűjtését szolgálja, amelyek továbbfejlesztve magas színvonalú LIFE projektjavaslatokként nyújthatók be később hazai székhelyű partnerek összefogásában. A pályázati felhívás itt, a pályázathoz szükséges sablon itt érhető el.
-
Megjelent az intézet oktatói (Bárány Attila, Barta Róbert, Györkös Attila, Pósán László, Takács Levente és Schrek Katalin) által írt Nemzetközi kapcsolatok története tankönyv angol nyelvű változata. Az új, frissített kötet A History of International Relations címmel érhető el a RealMtak adatbázisban és az Intézeti honlapon.
-
2022-ben, Kiss András, a kolozsvári állami levéltár egykori főlevéltárosa születésének 100 évfordulóján került megrendezésre az első "Források és értelmezések" konferencia. Ebben az évben a kutatók második konferenciáján "Vár és uradalom" címmel rendeznek tudományos tanácskozást, amelyen a középkortól a kora újkorig neves debreceni, nyíregyházi, kolozsvári és budapesti történészek és PhD hallgatók mutatják be legújabb kutatásaik eredményeit. A konferencia programja itt elérhető. (Képes beszámoló)
-
Árvai Tünde és Kárász-Marsa Anikó Színes lapok, női arcok Debrecen múltjából című helytörténeti kiállítása 2024. október 2-án a VII. MagdaFeszt keretében nyílt meg a Csokonai Teátrumban. A kiállítás 2024. november 30-ig megtekinthető a színház első emeleti aulájában. (Képes beszámoló)
-
2024. szeptember 27-én Vedd a kezedben a múltat! címmel volt interaktív program Intézetünkben a Kutatók Éjszakája keretében. (Videóbeszámoló)
-
Magyarok az Amerikai Egyesült Államokban címmel tartanak kerekasztal-beszélgetést a Fabriczy Kováts Mihály emlékév keretében a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen 2024. szeptember 23-án, ahol Barta Róbert is a felkért felszólalók között található. A regisztráció és a részletes programleírás a https://ludevent.uni-nke.hu/event/4242/ címen érhető el.
-
Szeptember 26-án kerül megrendezésre a Magyar Tudományos Akadémia II. világháború története albizottságának 2024. évi konferenciája, amelyen Barta Róbert is előadást tart. A konferencia programja itt érhető el.
-
Bárány Attila professzor úr elnyerte a „Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Professzora” címet.
A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kuratóriuma kiemelkedő oktatói, kutatói tevékenysége és kimagasló tudományos, szakmai munkássága elismeréseként alapította a „Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Professzora” címet, melyet a Debreceni Egyetem oktatói, kutatói pályázat útján határozott időre, 5 évre nyerhetnek el. A 2023-ban alapított díjat második alkalommal adományozták.
-
Konferenciafelhívás: Az International Students of History Association téli szemináriumot szervez Máltán, amelyre a teljes képzési palettáról várják a jelentkezőket. A felhívás az alábbi linken érhető el: https://ishainternational.wordpress.com/isha-malta-winter-seminar-2024-…
-
Papp Klára, intézetünk professor emeritája 2024. június 18-án előadást tartott az MNL Heves Vármegyei Levéltára és Károlyi Kutatócsoportja rendezésében megvalósuló "Gazdaság- és uradalomkutatás forrásai" című workshopon. Előadásának címe: Források a 18-19. századi agrár- és társadalomtörténeti kutatásokhoz.
-
Barta Róbert intézetigazgató 2024. június 13-14. között nemzetközi konferencián szerepelt angol nyelvű előadással, Ethnicities versus nation states and political aspects. The post WWI Central and East European borders in turmoil címmel. A lengyelországi Ciechanowiec-ben rendezett konferencia a két világháború közötti közép-kelet- európai határokról szólt a Toruni Egyetem hadtörténeti tanszéke, a varsói lengyel Történettudományi Intézet és a würzburgi Lengyel Történelem Kutató Intézet szervezésében. A konferencia programrja itt érhető el.
-
A Lakitelek Népfőiskola Alapítvány pályázatot hirdet Horthy István életéről. A pályázati kiírás az alábbi linken érhető el.
-
2024. május 23. és 24. között a Intézetünk ad otthont a II. Medievisztikai Vándorkonferenciának. (Programfüzet)
-
A Jyväaskylä-i Egyetem (Jyväskylän Yliopisto) meghívására és szervezésében Barta Róbert intézetigazgató 2024. május 7-én és 8-án angol nyelvű előadásokat tart a finnországi Jyväskylä-ben. Az előadásokról bővebben itt és itt olvashatnak.
-
2024. május 2-án került megrendezésre a KTDK 2024 Történelem szekciója. Négy hallgató mutatta be kutatási eredményeit, ezzel kvalifikálták magukat az országos fordulóba. A prezentációs díjat a zsűribizottság Zádori Imrének ítélte. (Képes beszámoló)
-
2024. május 2-án 10 órai kezdettel a HUN-REN – DE: „Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete” kutatócsoport szervezésében prof. dr. Krzysztof Kwiatkowski, a toruń-i Uniwersytet Mikołaja Kopernika egyetemi tanára Weapons in Prussia fom the 13th to the 16th century ‒ between Western European trends and regional specificities címmel tartott előadást.
-
Jeney-Tóth Annamária szervezésében tanulmányi kiránduláson vettek részt hallgatóink. (Képes beszámoló)
-
Barta Róbert a Történelmi Intézet igazgatója 2024. április 5-én angol nyelvű előadással szerepelt a Károli Gáspár Református Egyetem és a londoni University College (UCL) által Budapesten megrendezett nemzetközi konferencián, valamint részt vett Carlile Aylmer Macartney emléktáblájának ünnepélyes felavatásán a Budai Vár Iskola lépcsőjénél. (Képes beszámoló)
-
2024. április 8. és 10. között került megrendezésre a Történelem Szaknapok programsorozat. (Program)
-
A szakdolgozatot (diplomamunka) az intézet által megadott határidőig fel kell tölteni a DEA rendszerbe. A plágium nyilatkozat, mint külön nyilatkozat megszűnik. A plágium nyilatkozat beépült a DEA feltöltés részét képező elhelyezési megállapodásba, amelyet a hallgatónak a feltöltés véglegesítése előtt el kell fogadnia az elhelyezési megállapodás részeként. Tehát a plágium nyilatkozatot nem kell beszerkeszteni a szakdolgozatba. Jogszabályváltozás miatt a feltöltött szakdolgozatot nem a záróvizsga előtt, hanem a sikeres záróvizsga után engedi be a DEA-ba az intézet ezzel megbízott munkatársa! A Tanulmányi Osztály a sikeres záróvizsgát tett hallgatók státuszát „Diplomát szerzett”-re állítja a Neptunban. A TO az adott hallgatók listáját megküldi majd a szakoknak. Csak az ebben a listában szereplő hallgatók diplomamunkáját lehet és kell beengedni a DEA-ba!
-
A Fulbright Bizottság az idén az alábbi kategóriákban hirdet ösztöndíjakat a 2025-2026-os tanévre az Egyesült Államokba. (Fulbright Posztgraduális Hallgatói Ösztöndíjak, Pályázati anyag és online jelentkezés) Tájékoztató előadás a Debreceni Egyetemen 2024. április 9.
-
A School of Slavonic and East European Studies (SSEES, University College London) és a Károli Gáspár Református Egyetem 2024. április 5-én konferenciát rendez Carlile Aylmer Macartney (1895–1978) és László Péter (1929–2008) emlékére. Intézetünket Barta Róbert fogja képviselni. (A konferencia programja)
-
Március 15. alkalmából az egyetemi ünnepség keretében több más munkatárs mellett Rektori Elismerő Oklevél kitüntetést kapott Dr. Barta Róbert, a Történelmi Intézet igazgatója. (Képes beszámoló)
-
A HUN-REN – DE: „Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete” kutatócsoport tisztelettel meghívja prof. dr. Renger de Bruin, az Universiteit Utrecht egyetemi tanára The Netherlands is not the same as Holland című előadására, valamint Dutch nobility and culture című szemináriumára Helyszín: Debreceni Egyetem, Főépület, 3. emelet, 316-os terem Időpont: 2024. március 12., 12.00 és 16.00 (Esemény)
-
2024-től Gunst Péter, Orosz István, majd Estók János után Papp Klára professzor asszonyt bízták meg az Agrártörténeti Szemle főszerkesztői teendőinek ellátásával.
-
2024. március 7-én egy élénk és izgalmas diskurzussal kísért rendezvényen Kerepeszki Róbert és Schrek Katalin az ELTE Történeti Intézetében bemutatták az általuk szerkesztett Bevezetés a történettudományba és a történelemkutatás módszereibe című tankönyvet, és az erre épülő elearning-tananyagot. A bemutató házigazdája a Magyar Történelmi Társulat nevében Ablonczy Balázs volt. (Képes beszámoló)
-
2024. március 6-án Hajdúnánáson bemutatták a Forisek Péter szerkesztette Hajdúnánás története A kezdetektől napjainkig kötetet. (Képes beszámoló)
-
2024. március 5-én Katona Csete előadást tartott a Pécsi Tudományegyetem Történeti Intézetének Személyes történelem kurzusán. (Képes beszámoló)
-
2024. március 4-én Bárány Attila professzor előadást tartott a BTM Vármúzeum gótikus termében Zsigmond király európai politikájáról. (Képes beszámoló)
-
Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Történelemtudományi Intézete és Történelemtudományi Doktori Iskolája; a MTA Miskolci Akadémiai Bizottság Történettudományi Munkabizottsága, valamint az Északkelet-Magyarországi Régiótörténeti Szakmai Fórum Az elitek és a társadalom Északkelet-Magyarországon a 16-20. században címmel megrendezi az V. régiótörténeti konferenciát Egerben, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen 2024. május 9-10-én. (Felhívás)
-
A Ceræ – An Australasian Journal of Medieval and Early Modern Studies folyóirat publikációs és konferencia-felhívást tett közzé. (Felhívás)
-
Orosz István professzor emeritus temetésére 2024. március 5-én (kedd) 11 órakor kerül sor a Debreceni Köztemető 2-es ravatalozójában. (Gyászhír)
-
2024. március 1-jén Kerepeszki Róbert és Schrek Katalin Miskolcon bemutatták az általuk szerkesztett Bevezetés a történettudományba és a történelemkutatás módszereibe című tankönyvet, és az erre épülő elearning-tananyagot. (Képes beszámoló)
-
A Magyar Tudományos Akadémia nyílt pályázatot hirdet Bolyai János Kutatási Ösztöndíjra. (Felhívás)
-
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 2024. február 11-én Orosz István, Intézetünk professzor emeritusa elhunyt. (Orosz István méltatása)
-
Megjelent a KTDK-felhívás 2024. Jelentkezési határidő: 2024. április 8. Várható időpont: 2024. május 2-3.
-
2024. február 23-án kerül megrendezésere a Politikai elnyomás Magyarországon a XX. században című konferencia Tiszafüreden. Intézetünk több oktatója is tart előadást. (Meghívó, konferenciaprogram)
-
2024. február 5-én a Kar diplomaosztóján Dékáni Dicséretben részesült Kovács István, az Intézet Klasszika-filológiai és Ókortörténeti Tanszékének tanársegéde. (Képes beszámoló)
-
A Magyar Tudományos Akadémia főtitkára, a Lendület Bizottság elnöke a Lendület Program keretében pályázati felhívást tett közzé a 2024-ben induló kutatócsoportok létrehozására. (A pályázati felhívás)
- 2024. január 17-én 15 órakor kerül bemutatásra a Novák Ádám szerkesztette Erdélyi pénzek a Déri Múzeumban c. katalógus a Déri Múzeum dísztermében. A kötetet bemutatja: Barta Róbert. A kötet elkészítésében Papp Klára professzorasszony is közreműködött. (Meghívó)
2023
- 2023. december 12-én tartott ülésén a MTA II. Osztály Történettudományi Bizottság a következő ciklusra bizottsági elnöknek Molnár Antalt, az MTA doktorát; elnökhelyettesnek Bárány Attilát, az MTA doktorát és Varga Zsuzsannát, az MTA doktorát, titkárnak Bartha Ákos PhD-t választotta meg.
- 2023. november 29-én 14 órától a 316. teremben kerekasztal-beszélgetés lesz, amelynek keretében a 100 éve született akadémikusra, Niederhauser Emilre emlékeznek. (Meghívó)
- 2023. november 28-án 14 órai kezdettel Darab Ágnes tart előadást Természet - történet - írás címmel. (Meghívó)
- 2023. november 17-én került megrendezésre a HUN-REN-DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete kutatócsoport éves konferenciája Hadszervezés a 14. századi Itáliában és azon túl címmel. (Program, képes beszámoló)
- 2023. november 13-án kerül megrendezésre a Hajdan volt iskolák online iskola– és oktatástörténeti konferencia a MNL Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Levéltára szervezésében. (Program)
- 2023. november 3-án tartja habilitációs előadásait Kristóf Ilona. (Meghívó, tézisek)
- 2023. október 26-27-én kerül megrendezésre az Exsilium - Solitudo tudományos konferencia. (Program)
- 2023. október 25-én tartja habilitációs előadásait Tóth Anna Judit. (Meghívó, tézisek)
- 2023. október 19-20-án kerül megrendezésre a The Heritage of the D’Anjou Dynasty in Central Europe c. konferencia Krakkóban, amelyen Intézetünket Erős Vilmos fogja képviselni. (Program)
- 2023. október 19-én tart előadás Simon Attila (ELTE) Bukolikus hagyomány, emberek, állatok Márai Sándor Béke Ithakában című regényében címmel. (Meghívó)
- 2023. október 18-19-én kerül megrendezésre a Történelem SZAKNAPOK programsorozat.
- 2023. szeptember 29-én a Kutatók Éjszakája keretében 20 órai kezdettel Árvai Tünde és Kárász-Marsa Anikó tartott előadást Mire képes lapok? Virtuális séta a századfordulós Debrecenben címmel. A programhoz kapcsolódóan meg lehetett tekinteni egy képeslapgyűjteményt, illetve Debrecen anno és most címmel kiállítás is installálásra került az Intézet 322. és 316. termei között. (Meghívó, képes beszámoló)
- 2023. szeptember 29-én a Kutatók Éjszakája keretében 18 órai kezdettel Velkey Ferenc Széchenyi és Kossuth karikatúrán: Félreértések története történészszemmel tartott előadást. (Meghívó, képes beszámoló)
- 2023. szeptember 28–29-én az ELTE konferenciát rendez Niederhauser Emil születésének 100. évfordulója alkalmából Nation, Statehood, and Historiography in East- and East-Central Europe címmel. Intézetünket több oktató és hallgató képviseli. (Program)
- 2023. szeptember 28–29-én kerül megrendezésre a The Danubian Region and the Balkans during the Roman Empire in Military Inscriptions (A Duna-vidék és a Balkán a Római Birodalom korában a katonai feliratok tükrében) c. nemzetközi epigráfiai kerekasztal a Debreceni Akadémiai Bizottság székházában. Minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők: Forisek Péter (DE) Kovács Péter (PPKE), Szabó Ádám (MNM–NKE). (A rendezvény programja.)
- Szeptember 27-én Roman Czaja professzor, egyetemünk díszdoktora Military orders in east-Central Europe and Northern Europe címmel tartott előadást Intézetünkben. (Képes beszámoló)
- Szeptember 22-én lesz az NKE EJKK Politika- és Államelméleti Kutatóintézet Anglofília mint politikaformáló erő a magyar politikai gondolkodástörténetben. (Program)
- Szeptember 21. és 24. között egy csoportnyi hallgatónk tanulmányi kiránduláson vett részt a Bölcsészettudományi Kar, a DETEP, a Hatvani István Szakkollégium és a Járom Kulturális Egyesület támogatásával. A kirándulást koordinálta Novák Ádám. Oktatói gárdánkat képviselte Árvai Tünde és Györkös Attila.
- Dr. Váradi Natália egyetemi docens (II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola) 2023. szeptember 19-én tartja habilitációs előadásait történelemtudományok tudományágban, a Debreceni Egyetemen. (meghívó, tézisfüzet)
- Szeptember 12-én 11 órai kezdettel a 406. teremben kerül sor Kovács József Dénes Déri Frigyes Antik hagyatékának gyűjtés- és gyűjteménytörténete – Egy ókortörténeti közgyűjtemény feldolgozása történettudományi és muzeológiai eszközökkel című PhD-értekezésének nyilvános vitájára. (Meghívó)
- Kiemelkedő oktatói és kutatói tevékenységéért Papp Klára professzorasszony a 2023. szeptember 3-án tartott tanévnyitón átvehette a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Professzora címet. (Képes beszámoló)
- Szent István napja alkalmából augusztus 19-én kitüntetéseket adtak át a Belügyminisztériumban. Bárány Attila professzor a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét, Forisek Péter tanár úr a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét vehette át. (Képes beszámoló)
- Bárány Attila és Szilágyi Zsolt az Országos Tudományos Diákköri Tanács Mestertanár Aranyérem elismerésében részesült.
- Intézetünk 3 OTDK-győztes hallgatója is elnyerte a Pro Scientia Aranyérmet: Andrékó Tamás, Berecz Gábor és Varga Imre Solt.
- Az Országgyűlés elnökének pályázati kiírása a Pragmatica Sanctio 300. évfordulójához kapcsolódóan.
- 2023. május 4-én a Kora újkori magyar történelem forrásismerete szeminárium hallgatói látogatást tettek a Debreceni Református Kollégiumban, ahol Kovács Teofil rendhagyó vezetést tartott számukra. (Képes beszámoló)
- 2023. május 2. és 4. között zajlott a Történelem Szakhét rendezvénysorozat. (Program)
- 2023. április 28-án tartotta Szilágyi Zsolt habilitációs előadásait. (Képes beszámoló)
- 2023. április 27. és 29. között oktatók és hallgatók képviselték Intézetünket a pozsonyi MECERN konferencián. (A konferencia plakátja)
- 2023. április 27-én Keczán Mariann tartott előadást Szabó Magda egyetemi évei Debrecenben címmel. (A rendezvény plakátja)
- 2023. április 27-én Schrek Katalin tartott előadást az ELTE BTK Kelet-, Közép-Európa Története és Történeti Ruszisztikai Tanszéken Az orosz balkáni politika formálói a 19. század első felében címmel. (Képes beszámoló)
- 2023. április 27-én került megrendezésre a Hatvani István Szakkollégium tavaszi konferenciája, amelyen több kutató történész hallgatói is tartott előadást. (Program, Képes beszámoló)
- 2023. április 20-án és 21-én került megrendezésre a Város- és közösségalapítások az ókorban c. Epigraphiai kerekasztalra. (A rendezvény programja)
- 2023. április 20-án a Kora újkori magyar történelem forrásismerete szeminárium hallgatói a Déri Múzeum Fegyvertárába tettek látogatást. (Képes beszámoló)
- 2023. április 19-én Mezei Bálint, az ELTE BTK Kelet-, Közép-Európa Története és Történeti Ruszisztikai Tanszék adjunktusa tartott vendégelőadást Magyar kórházvonatok 1941–1945 – mikrovilágok címmel. (Képes beszámoló)
- 2023. április 17-18-19. a Szakmódszertan II. kurzus hallgatói mikrotanítás keretében rendhagyó történelem órát tartottak a Holokauszt magyar áldozatainak emléknapjához kapcsolódóan a Szent József Kollégiumban. (Képes beszámoló)
- 2023. április 6-án a Kora újkori magyar történelem forrásismerete szeminárium hallgatói látogatást tettek a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár - DEENK ban. (Képes beszámoló.)
- A Lakitelek Népfőiskola Alapítvány a "Visztulai csoda" pályázati felhívása megtekinthető: az alábbi linken.
- Megjelent a Történeti Tanulmányok XXX. (2022) száma. A szám tartalma letölthető: az alábbi linken.
- 2023. április 5-én 10 órai kezdettel Kenyeres István tart előadást Intézetünkben Levéltári adatbázisépítés, hazai és külföldi levéltári online szolgáltatások címmel. (Meghívó)
- 2023. március 24-én a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének 5. emeleti tanácstermében (1097 Budapest, Tóth Kálmán utca 4.) kerül sor a „Gyerekek a háború viharában” című konferenciára. (Programfüzet)
- 2023. március 17-én került sor Bodnár Erzsébet Tanárnő, a DE Történelmi Intézet Egyetemes Történeti Tanszék nyugalmazott docensének születésnapi köszöntésére, amelynek az ELTE BTK Kelet-, Közép-Európa Története És Történeti Ruszisztikai Tanszék adott otthont. A Bodnár Erzsébet tiszteletére készült ünnepi kötet az alábbi linken érhető el. (Képes beszámoló)
- 2023. március 14-én 10 órai kezdettel Lévai Csaba és Törő László Dávid bemutatja Dénes Iván Zoltán Választott nemzet. Marczali Henrik élete és munkássága című kötetét. (A rendezvény meghívója)
- 2023. március 9-én 14 órai kezdettel a Kora újkori magyar történelem kurzus keretében Oborni Teréz tart előadást Az Erdélyi Fejedelemség létrejötte és központi kormányzata címmel. (Az előadás plakátja)
- 2023. március 6-án 12 órai kezdettel Hamvas Endre Ádám tart előadást Nekromancia, asztrál- és talizmánmágia egy középkori mágus kézikönyvében címmel. (Az előadás plakátja)
- 2023. március 3-án Történettudományi Hallgatói Konferencia kerül megrendezésre Intézetünkben. (A konferencia programja)
- Uniós pályázati lehetőségek
- 2023. február 16-án 14 órai kezdettel a Kora újkori magyar történelem kurzus keretében Pálffy Géza tart előadást Mi veszett el és mi változott meg Magyarországon az 1526. évi mohácsi csata után? címmel. (Az előadás plakátja)
- A Magyar Tudományos Akadémia nyílt pályázatot hirdet Bolyai János Kutatási Ösztöndíjra (Tájékoztató)
- Az MTA Debreceni Területi Bizottsága 2022. évi PhD pályázatának nyertesei között szerepel intézetünk munkatársa, Veres Tünde, aki A regéci uradalom gazdaság- és társadalomtörténete a Rákóczi család birtoklásának időszakában (1646-1711) című munkájáért részesült elismerésben.
2022
-
2022. december 9-én meghitt ünnepség keretében került sor a 70. születésnapját ünneplő Papp Klára professzorasszony köszöntésére. A professzorasszony tiszteletére készült kötetet a szerkesztőbizottság nevében Bárány Attila professzor nyújtotta át. Az egykori dékánasszonyt köszöntötte többek között a kar képviselője, Pálffy Géza, az Erdélyi-Múzeum Egyesület és a Honismereti Egyesület. Az Eperjesi Egyetem emlékéremmel kedveskedett. (Képes beszámoló)
-
2022. december 8–9. kerül megrendezésre az Egyén és hatalom tudományos konferencia. (A rendezvény meghívója) (Képes beszámoló)
-
2022. november 29-én Somogyi Szilvia és Mikó Gábor tart előadást az Árpád-kori törvénykorpuszunk múltja és jelene címmel. (A rendezvény meghívója)
-
2022. november 26-án ünnepélyes keretek között vehette át habilitációs oklevelét Tóth Orsolya, míg Bárány Attila professzor Pro cura ingenii elismerésben részesült. (Képes beszámoló)
-
2022. november 25-én, 10:30-tól a Debreceni Egyetem, Főépület II. emeleti Aulaban kerül sor Prof. Dr. Udo Arnold a Bonni Egyetem professzor emeritusának tudományos előadására. (A rendezvény meghívója)
-
2022. november 11-én a Magyar Tudomány Napja Partiumban 2022, a Magyar Tudomány Ünnepe 2022 keretében került megrendezésre az Intézményépítés és nemzeti összetartozás a Kárpát-medencei magyar tudományban című konferencia Nagyváradon. Intézetünket Papp Klára professzorasszony képviselte A Csákyak két hazában című előadásával. (A konferencia meghívója)
-
2022. november 9-én a Magyar Tudomány Ünnepe debreceni megnyitóján, amelyet a MTA Debreceni Akadémiai Bizottság (DAB) székházában rendeztek, az MTA DAB „Tudomány támogatásáért” érmét vehette át Barta János, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézet Egyetemes Történeti Tanszék emeritus professzora. (Képes beszámoló)
-
2022. november 3-án a Magyar Tudomány Ünnepe keretében kerül megrendezésre intézeti könyvtárunkban a Kiss András Emléknaphoz kapcsolódó "Források és értelmezések" konferencia. (A rendezvény meghívója)
-
2022. október 26-án szerdán 11 órakor kerül sor a Debreceni Egyetem Történelmi Intézet, a Politikatudományi és Szociológiai Intézet, az Angol‒Amerikai Intézet és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézete közös könyvbemutatójára, amely keretében a közönség a Magyarország külkapcsolatai (1945‒1990) című kötetet ismerheti meg. (A rendezvény meghívója)
-
2022. október 20-án a Kossuth Lajos Tudományegyetem Baráti Köre Papp Klára professzorasszonyt tudományos és egyetemi közéleti tevékenységéért, különösen a BTK dékánjaként végzett munkájáért Kossuth Lajos emlékéremmel tüntette ki. (Képes beszámoló)
-
Dr. Barta Róbert 2022. október 19 és 22. között Krakkóban részt vett a lengyel történelemmel foglalkozó rangos nemzetközi konferencián (4th Congress of Polish History), ahol angol nyelvű előadást tartott, Austrian Galícia in the Memory of Hungarian Public Discourse of the Interwar Period címmel. (A konferencia programja)
-
2022. október 19-én Dr. Chava Baruch Mentési akciók Magyarországon a Holokauszt alatt címmel tartott előadást. A rendezvény a DE Tanárképzési Központ és a Debreceni Zsidó Tudományos és Kulturális Kutatóintézet együttműködésével jött létre. (A rendezvény meghívója)
- 2022. október 5–6. A Kiss András kolozsvári főlevéltáros 100. születésnapja tiszteletére rendezett konferencián (Kolozsvár, EME Székház) intézetünket és doktori iskolánkat: Papp Klára professzor, Jeney-Tóth Annamária docens és Veres Tünde, a Doktori Iskola történelmi programjának titkára képviseli. (A konferencia programja)
-
2022. szeptember 29-én és 30-én a Kölcsey Központ ad otthont a Pósán László tanár úr által szervezett, a Német Lovagrend történetét tárgyaló konferenciának. (A konferencia programja)
-
2022. szeptember 28-án 15 órától Tringli István A magyar szokásjog és a protestáns természetjog címmel tart előadást a DAB Székházban. (Az előadás meghívója)
-
2022. szeptember 26-án A tanár is ember kerekasztal-beszélgetés keretében Ónadi Sándor és Berecz Gábor doktoranduszok kérdezték Árvai Tünde, Katona Csete és Kovács István oktatókat tudományos pályájukról. (A program plakátja)
-
2022. szeptember 26-án pénztörténeti társasjátékkal vette kezdetét a Történelem Szakhét. A játékmester Novák Ádám muzeológus, a Déri Múzeum numizmatikai gyűjteményének kezelője volt. (A program képes beszámolója)
-
2022. augusztus 23-án Papp Klára és Bárány Attila előadást tartott a XIII. Hungarológiai kongresszuson (Congressus XIII Internationalis Fenno-Ugristarum, CIFU XIII EVSL / Finno-Ugristik), a Bécsi Egyetemen. (Szekció: D.3 Cultural relations between Finno-Ugric (Hungarian/Finnish/Estonian) and Western European (German/French) Literatures and Cultures in the 19-20th Century. Az előadásaik címe: Analysis of Correspondence of Transylvanian Aristocrat Ladies Focusing on their Cultural Interests; ill. The Emergence of the Memory and Research of Anglo-Hungarian Relations in the 19th and early 20th century. (Képes beszámoló.)
-
2022. július 15-én a 40 éve végzett történelem-orosz-szakos hallgatók találkoztak a Történelmi Intézet könyvtárában, ahol felidézték egykori élményeiket. Néhány 1977-es fotográfia is előkerült. Jelen volt Szabadhelyi Erzsébet, Balogh Erzsébet, Mika Jutka és Árpád, oktatóink közül pedig Papp Klára professzorasszony. (Fotók 1977-ből és 2022-ből.)
-
2022. június 24-én 11 órai kezdettel a Debreceni Egyetem Tanárképzési Központja bemutatja a Kárpátalja története. Örökség és kihívások c. kötetet. Helyszín: Debreceni Egyetem Learning Center 2.13-as terem. (A rendezvény meghívója.) (A kötet.)
-
2022. június 22. és 24. között a Debreceni Egyetem BTK Történelmi Intézet ad otthont a Mercenaries and Crusaders (Zsoldosok és keresztesek) (1202–1480) című nemzetközi konferenciának. (A konferencia programja.) (A konferencia honlapja.)
-
Portugál egyetemek is ajánlják konferenciánkat. A DE Történelmi Intézetében a héten, 2022. június 22-24. között nemzetközi konferenciát tartanak Zsoldosok és keresztesek 1202-1480 (Mercenaries and Crusaders) címmel. Az angol és francia nyelvű előadássorozaton számos nemzetközi szakértő mutatja be kutatásait. A téma népszerűségét jelzi, hogy a nagyhírű Coimbrai Egyetem (Portugália), illetve a Portugáliai Katolikus Egyetem (Lisszabon) már a honlapján is felhívta az érdeklődők figyelmét az eseményre. (CHSC)
-
2022. június 17-én 10. alkalommal került átadásra Kosáry Domokos-díj a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szenátusának tanévzáró ünnepi ülésén. A jubileumi évben a MATE Szenátusa a Kosáry Domokos-díj Kuratórium javaslatára a díjat Orosz István történész, az MTA rendes tagja, a Debreceni Egyetem professor emeritusa részére adományozta oda magas szintű tudományos tevékenysége, elsősorban az agrártörténeti kutatásokban elért kimagasló eredményei, a felsőoktatásban vállalt feladatainak példaértékű teljesítése és a tudományos élet szervezéséért végzett elkötelezett munkája elismeréseként. (A rendezvény beszámolója.)
-
2022. június 3-án Hajdúnánáson kerül megrendezésre a Válság–Kiútkeresés–Megoldások II. konferencia. Intézményünket több oktató és hallgató is képviseli. (A konferencia programja.)
-
2022. június 1-én 17 órai kezdettel kerül megrendezésre a tavaszi félév utolsó Science Caféja a Libri Könyvesboltban. Meghívott vendég: Barta Róbert. A téma: Trianon értelmezései. (Az esemény plakátja.)
-
2022. május 27-én pénteken Egyetemünkre látogatott az egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium 10. évfolyamos történelem fakultációs csoportja. Mentorprogramunk tagjai játékos akadályverseny keretében ismertették meg a diákokkal az egyetemi kampuszt. (Képes beszámoló.)
-
Az Intézetben a Bárány Attila vezette ELKH-DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete kutatócsoport elnyerte az ELKH ötéves kutatócsoporti támogatását. AZ ELKH támogatott kutatócsoportok létesítésére szóló kiírására beérkezett 140 db érvényes pályázat közül 95 kutatócsoport kapott támogatást. Ebből 3 volt sikeres a DE BTK-n. A támogatást 12 bölcsész kutatócsoport nyerte el, és 5 történettudománnyal foglalkozó. Az ELKH-DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete kutatócsoport másik befogadó intézménye a Debreceni Déri Múzeum. A kutatócsoport tagjai: Bárány Attila, az MTA doktora, tanszékvezető egyetemi tanár; E. Kovács Péter, kandidátus; Györkös Attila, habilitált egyetemi docens; Pósán László egyetemi tanár. Fiatal kutatók: Virágh Ágnes (DE, PhD-hallgató), Véber Zoltán (DE-PhD-hallgató), Visegrádi Renáta (Pázmány Péter Katolikus Egyetem, PhD-hallgató), Külső kutató: Novák Ádám PhD, Déri Múzeum, tudományos munkatárs, DE TKP Magyarország a középkori Európában kutatócsoport; Szovák Kornél, az MTA doktora (Pázmány Péter Katolikus Egyetem - ELKH Moravcsik Intézet, igazgató). (Központi híradás)
-
2022. május 6-án 15 órai kezdettel tart előadást Intézetünkben Prof. Dr. Fedeles Tamás Hungariából Itáliába avagy a Vatikáni Levéltár titkai címmel. (Az előadás plakátja.) (Képes beszámoló.)
-
2022. május 6-án 14 órai kezdettel tart előadást Intézetünkben Dr. Czeferner Dóra Nyilvánosság, támogató gyakorlatok, celebkultusz. Levelező közösségek a nőmozgalomban címmel. (Az előadás plakátja.) (Képes beszámoló.)
-
2022. május 6-án és 7-én kerül megrendezésre a Magyar Tudományos Akadémia II. világháború története albizottságának konferenciája: Út(elágazások): Magyarország 1944–1945 címmel. (A konferencia programja.)
-
2022. május 6-án rendezte a 2022. évi Tavaszi Tudományos Hallgatói Konferenciát a Debreceni Egyetem Hatvani István Szakkollégium. (Programfüzet.) Oktatógárdánkat Jeney-Tóth Annamária és Velkey Ferenc képviselte. (Képes beszámoló.)
-
2022. május 2. és 6. között Intézetünk vendége Anssi Halmesvirta professzor, neves finn történész. Előadásokat tart az alábbi időpontokban: 2022. május 3. kedd 10 óra, május 4. szerda 10 óra, május 5. csütörtök 14 óra, május 6. péntek 10 óra. Az angol nyelvű előadások helyszíne a XII. tanterem, témája a 20. századi finn történelem fordulópontjai. (Az első előadás képei.)
-
2022. május 2-án zárult a Történelem Érettségi Gyorstalpaló programsorozat a Szent József Kollégiumban, ahol hat alkalmon keresztül Árvai Tünde Szakmódszertan kurzusának hallgatói mikrotanításukat teljesítették. (Képes beszámoló.)
-
2022. április 29-én és 30-án kerül megrendezésre a Modernkortörténeti Doktorandusz Konferencia. A program és az absztraktok már elérhetők a rendezvény weboldalán. (Az első nap képes beszámolója.)
-
2022. április 29-én az egyetem történész és néderlandisztika szakos hallgatói Bárány Attila és Györkös Attila kíséretében látogatást tettek a budapesti Szépművészeti Múzeumban. Megtekintették a Román Csarnokot, a Régi Képtárat, illetve a nemrégen nyílt Hyeronimus Bosch kiállítást. (Képes beszámoló.)
-
2022. április 28-án és 29-én kerül megrendezésre többek között a Klasszika–Filológiai és Ókortörténeti Tanszék szervezésében a Vallások és feliratok a görög–római korban című epigraphicai kerekasztal. (A rendezvény programja.)
-
2022. április 28-án Bubnó Hedvig tart előadást Sevillai Izidorról levelezése és az Etimológiák tükrében címmel. (A rendezvény meghívója.)
-
2022. április 26-án kettős könyvbemutatóra kerül sor Intézeti könyvtárunkban. (A könyvbemutató meghívója.)
-
2022. április 21-én kerül megrendezésre a Kari Tudományos Diákköri Konferencia. (A program plakátja.) (A díjazottak.)
-
2022. március 25-én került megrendezésre a Magyar Történelmi Társulat és a Modernkori Magyar Történeti Tanszék szervezésében a Széchenyi István és kortársai az ego-dokumentumok tükrében című konferencia. (A konferencia programja. A konferencia képes beszámolója.)
2021
- A Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kara 2022 tavaszán ismét Kari TDK-fordulót szervez. KTDK Felhívás 2022.
- A Debreceni Egyetem Történelmi Intézete és a DE Történelmi és Néprajzi Doktori Iskolája 2022. április 29-én és 30-án Modernkortörténeti Doktorandusz Konferenciát szervez.
- 2021. december 21-én elhunyt Benkő Samu, Széchenyi-díjas erdélyi művelődéstörténész, az Erdélyi Múzeum-Egyesület egykori elnöke és tiszteleti tagja, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, egyetemünk díszdoktora. (Az Erdélyi Múzeum-Egyesület közleménye, a Történelmi Intézet jelenlegi és egykori vezetőinek személyes hangvételű visszaemlékezése.)
- A Debreceni Egyetem Történelmi Intézete kimagaslóan eredményes volt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) 2021. évi Tudományos Mecenatúra (MEC_21) pályázati kiírásán, mivel az Intézetünk négy projektje is támogatásban részesült. A 2. alprogramban Bárány Attila professzor Zsoldosok és keresztesek (1202–1480) címmel nemzetközi konferencia megszervezésére, valamint a 4. alprogramban a Történelmi Intézet oktatói által összeállított A nemzetközi kapcsolatok története című egyetemi tankönyv idegen nyelvű változatának kiadására kapott támogatást. Szintén a 4. alprogramban Pósán László professzor A latin és az ortodox kereszténység határvidéke – a Balkán és a Baltikum közötti Kelet-Közép-Európa a középkorban című tervezett kiadványa, valamint Kerepeszki Róbert intézetigazgató-helyettes vezetésével és az Intézet több munkatársának közreműködésével megvalósuló Bevezetés a történettudományba, a történelemkutatás módszereibe és a közgyűjtemények használatába című új egyetemi tankönyv részesül támogatásban.
- A Magyar Állam felajánlása alapján a Tempus Közalapítvány meghirdette a 2022-2023-as tanévre szóló új pályázati felhívását. Bővebb információ a pályázati felhívásokról itt található: https://tka.hu/palyazatok/3005/allamkozi-osztondijak
- Emlékkonferencia Tegyey Imre tiszteletére, 2021. december 10.
- A Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottságának online könyvbemutatója – Veres Tünde: A regéci uradalom gazdaság- és társadalomtörténete a Rákóczi család birtoklásának időszakában (1646–1711), 2021. december 7.
- Certamen VIII. Online könyvbemutató A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 2021 program keretében, 2021. november 20.
- Tóth Anna Judit: Medvetáncoltatók, cigányok és fellegkergetők: Mágikus specialisták a bizánci hagyományban, 2021. november 17.
- Conferentia Debreceniensis Doctorandorum Iuvenum, 2021. október 15–16.
- Kató Péter előadása: Vagyon és hatalom a hellénisztikus Kóson, 2021. szeptember 30.
- Árvai Tünde és Katona Csete előadása a Kutatók éjszakáján, 2021. szeptember 24.
- Dr. Szabó Edit intézeti köszöntése nyugdíjba vonulása alkalmából
- Orosz István és Barta János köszöntése és könyvbemutató, 2021. szeptember 24.
- Tanulmányi kirándulás Nyíradony–Nyírmihálydi–Nyírbátor, 2021. szeptember 23.
- Dr. Papp Klára egyetemi tanár kitüntetése
- Hármas könyvbemutató 2021. június 28-án 10.00 órától a Történelmi Intézetben
- A Történelmi Intézet hallgatóinak eredményei a 2021. évi online Országos Tudományos Diákköri Konferencián
2020
- Kálnoki-Gyöngyössy Márton: Kalandozások a numizmatika világába, 2020. március 10.
- Bemutatkozik az MTA-ELTE Egyetemtörténeti Kutatócsoportja, 2020. március 12.
- Kiss Sebestyén előadása: Költészet és önmegjelenítés Cicero legrövidebb perbeszédében, 2020. március 11.
- Dr. Papp Klára az Eperjesi Egyetem díszdoktora
- Varga Zsuzsanna: Az agrártörténeti kutatások lehetőségei a 21, században, 2020. február 18.
- Oborni Teréz: Az Erdélyi fejedelemség születése, 2020. február 26.
2019
- A Magyar Tudomány Napja Erdélyben - "Cselekvő arisztokraták" panel. Kolozsvár, 2019. november 22-23. (Képek a konferenciáról)
- VII. Örökségvédelmi konferencia, 2019. december 4.
- Dr. Kaiser Ferenc előadása, 2019. november 27.
- Kovács Ábrahám professzor előadása, 2019. november 19.
- A Horthy-rendszer születése c. konferencia, 2019. november 14.
- Paksa Rudolf előadása Politikai irányű a 20. század meghatározó magyar politikai vezetőihez, 2019. november 5.
- Dr. Zsoldos Ildikó előadása Népképviselet Oroszországban címmel, 2019. október 24.
- II. International Conference in Historiography, 17-19th October 2019
- Dobrovits Mihály oszmanológus-orientalista előadása, 2019. október 8.
- Defending the polis - defending the Empire. The ancient Greek and Roman military strategy and inscriptions, International Epigraphic Roundtable – October 17-18, 2019
- DAAD ösztöndíjak németországi továbbtanuláshoz és kutatáshoz
- Imreh István emlékkonferencia, 2019. szeptember 12-13. Kolozsvár
- Bakos Csaba Attila alezredes (HM Innovációs Együttműködési Osztály, osztályvezető): A Magyar Honvédség Szárazföldi Csapatainak tevékenysége az I. és II. délszláv háború időszakában és az azt követő béketeremtő műveletekben. 2019. május 28. 10.00-11.00, XII-es terem.
- A XXXIV. OTDK Humántudományi Szekciójának eredményei
- Jan Walczak előadás (Jan Wyzykowski Egyetem, Lengyelország), 2019. május 15.
- Norma Sapientiae Emlékkonferencia Havas László emlékére, 2019. május 9-10.
- Anssi Halmesvirta, The narrow Path of freedom. István Bibó’s public moralism 2019. május 8.
- Bartha Ákos, Bajcsy-Zsilinszky Endre. Életút és utóélet, 2019. május 7.
- Demeter Gábor, Szövetségi és együttműködési törekvések a Balkánon az I. világháború után (A Kisantanttól a balkáni antantig), 2019. április 30.
- Bogdándi Zsolt, Az erdélyi hiteleshelyek és a központi bíráskodás a kora újkorban, 2019. április 30.
- Prof. Andrej Goloborogyko, Oroszország geopolitikája, 2019. április 24.
- Kapusi Zoltán, A hazai turizmus fejlődése a 19-20. században, különös tekintettel a Balaton térségére, 2019. április 23.
- Prof. Akitsugu Taki (Josai International Univ., Japan) Imitatio Socratis: A Histrionic Reconstruction of Plato’s Socrates, 2019. április 17.
- Kovács István, Nyelv és forrás: a papirusztól a papírig, 2019. április 17.
- Dr. Bódy Zsombor, Elitek a két világháború közötti Magyarországon, 2019. április 16.
- Prof. Akitsugu Taki (Josai International University, Japan) A Short History of the Learning of the Greek and Latin Classics in Japan , 2019. április 16.
- Ablonczy Balázs, A Trianon 100 kutatócsoport módszerei, eredményei, 2019. április 9.
- Rendhagyó könyvbemutató, 2019. április 8. 14.00 óra Történelmi Intézet 316. könyvtára
- Domonkos-rendi történetírók latin nyelvű Szent Domonkos életrajzai témájú nyilvános szeminárium, 2019. március 27.
- Tringli István Szokás, jog és történelem c. előadás, 2019. március 19.
- Németh Péter Szatmár megye kialakulása - István-kori-e Szatmár megye? c. előadás, 2019. március 19.
- Gesztelyi Tamás A római kézművesek önállóságáról c. előadás, 2019. március 20.
- Schrek Katalin: Pál cár halála és a palotaforradalmak jellemzői, 2019. március 6.
- BELUSZKY PÁL Településtörténet ‒ történeti földrajz c. előadás, 2019. március 5.
2018
- Pálffy Géza: Heraldikai reprezentáció a kora újkori magyar uralkodók koronázásakor, 2018. december 11.
- Oroszország határán címmel élménybeszámolót tart Körösparti Péterm Molnár Dániel és Csont István, 2018. december 5.
- Biográfia és identitás Tudományos konferencia 2018. november 29‒30. Debrecen, DAB Székház. Absztraktok
- Beszélgetés Zeidler Miklóssal: Tudományos kutatások, kutatási módszerek, források, 2018. november 13.
- A Nagy Háború lezárása és a történelmi Magyarország végnapjai című kerekasztal-beszélgetés, 2018. november 13.
- A tudomány mindenkié - műhelykonferencia a tudományos ismeretterjesztésről 2018. november 13-14.
- Az Osztrák-Magyar Monarchia és a történelmi Magyarország összeomlása 1918-ban; konfliktusok és megoldási kísérletek c. konferencia, 2018. november 23. Karcag
- Pedro Aires Oliveira (Inst. of Cont. History, New University of Lisbon) előadása: Legacies of Empire in Present Day Portugal 2018. október 25.
- Beszélgetés C. Tóth Norberttel, a Történelmi és Néprajzi Doktori Iskola történelmi doktorszemináriumának vendégével 2018. október 16.
- Meghívó: Az I. világháború és Oroszország hatása 1918-ban c. konferencia, 2018. október 16.
- A magyar arisztokrácia társadalmi-közéleti kapcsolatai és szerepvállalása c. konferencia, 2018. október 4‒5.
- Hunyadi Mátyás és kora c. konferencia, 2018. szeptember 20-21.
- I. Symposium on Global Education - nemzetközi konferencia, 2018. április 20.
- Szilágyi Zsolt: Föld és hatalom című könyvének bemutatója, 2018. április 11.
- Oborni Teréz könyvbemutatóval egybekötött előadása, 2018. március 20.